preloader

Ieškomi superherojai, persirgę COVID-19

Kas yra imuninė plazma?

 

Imuninė plazma - tai pasveikusio nuo COVID-19 ligos asmens kraujo plazma, kurioje yra specifinių antikūnų, pasigaminusių prieš SARS-CoV-2 virusą. Antikūnai yra labai svarbi imuniteto dalis. Juos gamina imuninės ląstelės, vadinamos plazminėmis ląstelėmis. Antikūnai yra itin specifiški tam tikram infekcijos sukėlėjui, nes jų struktūra idealiai atitinka į organizmą patekusio viruso ar bakterijos dalį, prie jo jungiasi ir padeda kitoms imuninės sistemos ląstelėms sukėlėją sunaikinti.

 

Antikūnai pradeda gamintis 5-7 infekcijos dieną. Naujausi tyrimai rodo, kad, žmogaus organizmui kovojant su COVID-19 infekcija, beveik visiems sergantiems žmonėms 14-18 dieną po susirgimo pradžios stebimas reikšmingas antikūnų prieš SARS-CoV-2 pagausėjimas. Manoma, kad didžiausias antikūnų kiekis kraujo plazmoje yra apie 30 dienų nuo ligos simptomų pradžios.

 

Ar aš galiu donuoti imuninę plazmą?

 

Jei sirgote COVID-19 ne vėliau nei 2021 vasario mėnesį ir norite donuoti, pirmiausia turite įsitikinti, kad esate sveikas ir nuo simptomų pradžios turi būti praėjusios 28 dienos. Jei turite klausimų, kreipkitės į Kraujo centrą.

Net jei persirgote COVID-19 ir esate pasveikęs, Jums bus taikomi visiems kraujo donorams bendri kriterijai, kuriuos rasite čia.

 

Kur galima atlikti imuninė plazmos donaciją?

Tai padaryti galima VšĮ VUL SK Kraujo centre.

Registracija el. paštu: tavokraujas@santa.lt

 

Imuninė plazma COVID-19 gydymui

Lietuvoje imuninė plazma pradėta naudoti sunkia COVID-19 infekcijos forma sergančių pacientų gydymui. Šio gydymo metodo veiksmingumas dar tiriamas klinikiniuose tyrimuose, kurie vyksta keliose pasaulio šalyse.

Kol vystomi nauji gydymo metodai, būtent imuninė plazma gali būti naudojama vidutine ar sunkia infekcijos forma sergantiems pacientams. Remiantis ankstesnių virusų protrūkių patirtimis, manoma, kad sunkia viruso sukelta ligos forma sergančiam pacientui perpylus pasveikusių asmenų plazmą, galima „sutaisyti“ trūkstamą imuninės sistemos grandį – sukelti kito žmogaus pagamintų antikūnų prisitvirtinimą prie viruso ir taip padėti imuninei sistemai kovoti su infekcija.

 

Aš nesirgau COVID-19. Kaip galėčiau padėti?

Galite padovanoti kraujo!

Viena kraujo donacija gali išgelbėti iki trijų gyvybių. Kraujo produktai reikalingi daugeliui gyvybę gelbstinčių procedūrų, kurios mūsų ligoninėje atliekamos kiekvieną dieną.

Daugiau informacijos galite rasti čia  arba tel.: 868862707, 867600078

 

Ar saugu donuoti kraują?

Taip!

Lietuvoje donuojant kraują yra laikomasi visų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytų reikalavimų. Kraujo centre griežtai laikomasi procedūrų, užtikrinant donorų saugumą kraujo donacijų metu.

COVID-19 pandemijos metu Kraujo centras prisitaikė prie epidemiologinės situacijos:

  • atrenkami tik sveiki donorai,
  • jiems duodamos vienkartinės kaukės,
  • laikomasi saugaus atstumo

po kiekvienos donacijos donoro vieta kruopščiai dezinfekuojama.

 

Imuninės plazmos istorija

 

Imuninės plazmos donavimas ir transfuzija gydymui pirmą kartą panaudota apie 1890-uosius metus. Jos naudojimas padėjo kovoti su daugeliu infekcinių ligų iki antimikrobinės terapijos atsiradimo. XX a. pradžioje imuninė plazma buvo naudojama tymų, kiaulytės ir gripo viruso gydymui. Šis gydymo metodas taikytas ir šių laikų virusų protrūkių metu: 2009-aisiais - kovojant su H1N1 gripu, 2013-aisiais - susidūrus su Ebolos virusu bei 2014-iais - MERS (Vidurio rytų Azijos viruso) pandemijos metu.

plazma